کد خبر : 22115
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸

ریچارد رتکلیف نازنین زاغری را گروگان تهران خواند و خواستار حفاظت از او توسط دولت لندن شد

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری-رتکلیف با انتشار بیانیه ای خطاب به دولت بریتانیا گفت که همسر زندانی او در ایران گروگان حکومت اسلامی ایران است و باید از حفاظت دولت لندن برخوردار شود. در این بیانیه ریچارد رتکلیف خواسته است که سفیر بریتانیا در تهران در جلسۀ محاکمۀ همسرش در روز یکشنبه حضور یابد.

ریچارد رتکلیف نازنین زاغری را گروگان تهران خواند و خواستار حفاظت از او توسط دولت لندن شد

نازنین زاغری-رتکلیف که در سال ٢٠١۶ به همراه دختر خردسالش در ایران دستگیر شد به اتهام اقدام برای سرنگون کردن جمهوری اسلامی ایران به پنج سال زندان محکوم شده است. با این حال، دیروز سه شنبه شانزدهم شهریور خانم زاغری از سوی شعبۀ پانزده دادگاه انقلاب تهران احضار و مجدداً تفهیم اتهام شد بی آنکه منابع رسمی و خبری ایران توضیحی دربارۀ جزئیات اتهام جدید خانم زاغری ارایه کنند.

دولت انگلستان که در روزهای گذشته آمادگی خود را برای پرداخت چهارصد میلیون پوند به رهبران تهران به منظور تسهیل کردن آزادی خانم زاغری اعلام کرد، احضار و تفهیم اتهام مجدد شهروند خود را غیرقابل قبول و غیرموجه خواند و محکوم نمود.

ریچارد رتکلیف در بیانیۀ خود نوشته است : “در حالی که همگی طی ماه های اخیر بر این گمان بودیم که آزادی نازنین نزدیک است، دادگاه انقلاب تهران دیروز سه شنبه او را احضار و از نو جهت محاکمۀ مجدد تفهیم اتهام کرده است.” ریچارد رتکلیف اقدام حکومت ایران را طبق قوانین و مقررات این کشور غیرقانونی خوانده و بازگشت همسرش به زندان را با توجه به جمعیت بالای زندانی ها و شیوع بیماری کرونا در زندان های ایران نگران کننده و خطرناک دانسته است. او گفته است که همسرش “گروگان” حکومت اسلامی ایران است و دولت تهران به این وسیله به دولت بریتانیا فشار می آورد تا بدهی خود را در زمان حکومت شاه به مقامات امروز تهران بپردازد. البته، مقامات تهران این ادعا را تکذیب کرده اند، هر چند تصریح نموده اند که حکومت ایران زمانی “حسن نیت” خود را در قبال خانم زاغری نشان خواهد داد که دولت لندن نیز “حسن نیت خود را اثبات کند.”       

منبع:rfiفارسی 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.