کد خبر : 22077
تاریخ انتشار : جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶

ترامپ فرمان تعلیق موقت مهاجرت به آمریکا را امضا کرد

در حالیکه ایالات متحده آمریکا با بیش از ۴۶ هزار مرگ و ۸۴۰ هزار مبتلا همچنان در صدر فهرست کشورهایی که بالاترین آمار قربانیان ویروس کرونا را به ثبت رسانده اند قرار دارد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور عصر روز چهار شنبه ۲۲ آوریل، فرمان تعلیق مهاجرت به آمریکا را امضا کرد. فرمان اجرایی منع موقت مهاجرت به آمریکا، از امروز پنجشنبه ۲۳ آوریل به اجرا گذاشته می شود.

ترامپ فرمان تعلیق موقت مهاجرت به آمریکا را امضا کرد

دونالد ترامپ در کنفرانس خبری گروه ویژه دولت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، عصر روز گذشته اعلام کرد: «من برای محافظت از امنیت شغلی کارگران آمریکایی، فرمان اجرایی منع موقت مهاجرت به ایالات متحده را امضا کردم». 

وی در این کنفرانس خبری که در کاخ سفید برگزار شده است، افزود: «بدین ترتیب، ما اطمینان داریم که پس از سرگیری فعالیت های اقتصادی، آمریکایی های که شغل خود را از دست داده اند، در رأس صف کاریابی قرار خواهند گرفت».

بر اساس فرمان منع موقت مهاجرت به ایالات متحده، صدور ویزای آمریکا به مدت ۶۰ روز به تعلیق درآمده و ممکن است این مهلت پس از دو ماه بازنگری شده و با توجه به روند تغییر و تحولات اقتصادی، دوباره تمدید گردد. 

فرمان منع موقت مهاجرت به آمریکا شامل آن دسته از متقاضایان گرین کارت می شود که در هنگام صدور این فرمان در بیرون از ایالات متحده به سر می برند. بر اساس این فرمان، ثبت نام لاتاری گرین کارت نیز از امروز به مدت دو ماه به تعلیق درآمده است. 

با این که این فرمان شامل تمامی کسانی که خواستار اقامت دائم در آمریکا هستند می شود اما، استثنائات زیادی را نیز در بر می گیرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که این فرمان متقاضیانی که کارمند بخش پزشکی هستند (پزشک، پرستار و غیره) و متخصصانی که در زمینه مبارزه با ویروس کرونا تحقیق می کنند، را شامل نمی شود.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، صدور فرمان جدید بر وضعیت دارندگان گرین کارت (کارت اقامت دائم در آمریکا) هیچ تأثیری نمی گذارد. با این حال، آن ها دیگر نمی توانند، به جز همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال و مجرد خود، برای دیگر اعضای خانواده درخواست گرین کارت کنند.  

علاوه بر این، فرمان منع موقت مهاجرت شامل تمامی متقاضیان ویزای موقت دانشجوی و کاری (ویزایH1B)،  نیز نمی شود. 

پس از امضای فرمان اجرایی تعلیق مهاجرت توسط دونالد ترامپ، عمر جادوت، مدیر پروژه حقوق مهاجران و آزادی های مدنی آمریکا، این فرمان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که این تصمیم زندگی افرادی زیادی را در سراسر کشور تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

پیش از صدور این فرمان و اعمال چندین  مقررات سختگیرانه دیگر در پی شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده، سالانه حدود نیم میلیون گرین کارت در آمریکا صادر می شد. دارندگان گرین کارت اجازه کار و اقامت دائم در آمریکا را دارند و تحت شرایط خاص، می توانند درخواست شهروندی ایالات متحده را بدهند. 

دونالد ترامپ که خواستار پایان قرنطینه و از سرگیری فعالیت های اقتصادی در آمریکا است روز دوشنبه ۲۰ آوریل با انتشار توییتی اعلام کرده بود که «با توجه به حمله دشمن نامرئی و همچنین به خاطر حفاظت از فرصت های شغلی شهروندان آمریکایی»، فرمان اجرایی تعلیق موقت مهاجرت به ایالات متحده را صادر می کند.

با اشاره بر این موضوع که بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی به شیوع بیماری کویدـ۱۹ شغل خود را از دست داده اند. دونالد ترامپ  با اظهار اینکه حمایت شغلی کارگران آمریکایی یکی از وظایف جدی دولت می باشد، گفته است که باید از اشتغال مجدد این کارگران اطمینان حاصل کرد. 

با این حال، به باور برخی از تحلیلگران مسائل سیاسی، اندکی بیش از شش ماه پیش از آغاز پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ سعی دارد موضوع مهاجرت را صدر فهرست وعده های انتخاباتی خود قرار دهد. 

با اینکه دونالد ترامپ جمهوری خواه  قصد دارد با وعده بازسازی اقتصاد این کشور پس از شیوع کرونا، و شعار «نخست آمریکا»، توجه رای دهندگان را جلب کند اما، دموکرات ها و دیگر احزاب مخالف وی، فرمان منع موقت مهاجرت را مورد انتقادات گسترده قرار داده اند. آنها معتقدند که دونالد ترامپ با اتخاذ تصمیمات مهاجرستیز سعی دارد بر کوتاهی و عدم موفقیت خود در مقابله با شیوع ویروس کرونا سرپوش گذارد. برخی از منتقدان دونالد ترامپ حتی گفته اند که وی از بیماری کویدـ۱۹ برای اعمال سیاست های مهاجر ستیز استفاده می کند.

منبع:rfi

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.