کد خبر : 22072
تاریخ انتشار : جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸

میشل باشله، کمیسرعالی سازمان ملل برای حقوق بشر، به ایران یادآوری کرد که اعدام کودک ـ مجرمان «مطلقاً ممنوع» است

کمیسرعالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر، خانم میشل باشله، با اشاره به اعدام شایان سعیدپور و مجید اسماعیل‌زاده به جمهوری اسلامی ایران یادآوری کرد که اِعمال مجازات اعدام در بارۀ افرادی که هنگام ارتکاب جرم نابالغ بوده‌اند، «مطلقاً ممنوع» است. میشل باشله با انتشار بیانیه‌ای در این باره تذکر داد که این افراد هنگامی مجرم شناخته شدند که سن آنان کمتر از ١٨ سال بود.

میشل باشله، کمیسرعالی سازمان ملل برای حقوق بشر، به ایران یادآوری کرد که اعدام کودک ـ مجرمان «مطلقاً ممنوع» است

کمیسرعالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر، خانم میشل باشله، با اشاره به اعدام شایان سعیدپور و مجید اسماعیل‌زاده به جمهوری اسلامی ایران یادآوری کرد که اِعمال مجازات اعدام در بارۀ افرادی که هنگام ارتکاب جرم نابالغ بوده‌اند، «مطلقاً ممنوع» است. میشل باشله با انتشار بیانیه‌ای در این باره تذکر داد که این افراد هنگامی مجرم شناخته شدند که سن آنان کمتر از ١٨ سال بود. مجید اسماعیل‌زاده، بامداد شنبه ٢٠ فروردین در زندان اردبیل، و شایان سعیدپور، بامداد سه شنبه دوم اردیبهشت در زندان سقز اعدام شدند.

کمیسرعالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر در بیانیۀ خود که روز سوم اردیبهشت منتشر کرد تاکید نمود که اعدام کودک ـ مجرمان یعنی افرادی که به هنگام ارتکاب جرم کمتر از ١٨ سال دارند براساس «قوانین بین‌المللی حقوق بشر مطلقاً ممنوع است». وی تصریح کرد که شمار بسیاری از نهادهای سازمان ملل متحد «بارها و بارها» بروشنی یادآوری کرده‌اند که اجرای مجازات اعدام برای جرائم مرتکب شده از سوی افرادی که به هنگام ارتکاب کمتر از ١٨ سال داشته‌اند ممنوع است.

خانم میشل باشله در بیانیۀ خود به دانیال زین العابدینی نیز اشاره کرده و یادآوری می‌کند که وی نیز به اتهام ارتکاب جرمی در ١٧ سالگی، به اعدام محکوم گردیده بود. دانیال زین العابدینی در روز پنجشنبه ١۴ فروردین در زندان میاندوآب درگذشت. او دو روز پیش از آن در یک تماس تلفنی از خانوادۀ خود کمک طلبیده و گفته بود در زندان «مورد خشونت و ضرب و شتم شدید ماموران» قرار گرفته است. مقامات قضائی به خانوادۀ وی گفته‌اند که او در زندان خودکشی کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز روز گذشته اعدام شایان سعیدپور در ایران را به سبب جرمی که وی در کودکی مرتکب شده بود نشان دیگری از بی اعتنائی مقامات جمهوری اسلامی به حق حیات شهروندان دانست.

از نظر این سازمان، «مقامات ایران با اجرای حکم اعدام در بارۀ وی، به رغم مخالفت‌های جامعۀ بین‌المللی یکبار دیگر اصول حاکم بر عدالت برای کودکان را زیر پا گذاشتند». عفو بین‌الملل یادآوری می‌کند که حادثۀ قتل براثر ضربه چاقو در یک درگیری و هنگامی که شایان سعیدپور، تنها ١٧ سال داشته رخ داده است.

 این سازمان تاکید کرد که «حکم اعدام، مجازاتی بشدت تحقیرآمیز،  بیرحمانه، غیرانسانی است و اعمال آن علیۀ افرادی که به هنگام ارتکاب جرم کمتر از ١٨ سال داشته‌اند براساس قوانین بین‌المللی ممنوع است».

عفو بین‌الملل با اشاره به گزارش سالانۀ این سازمان، یادآوری کرد که «ایران از جمله نادر کشورهائی است که هنوز مجازات اعدام را علیه کودک ـ مجرمان اعمال می‌کند. این رویکرد نفرت آور است و باید متوقف گردد». این سازمان دفاع از حقوق بشر یادآوری کرد که پس از چین، ایران «دومین میرغضب» در جهان است. هرانا، خبرگزاری مجموعۀ فعالان حقوق بشر در ایران تاکید می‌کند که شمار اعدام‌ها در ایران به نسبت جمعیت بیش از چین است و این کشور در صدر کشورهائی قرار دارد که هنوز دست به اعدام می‌زنند.

منع:rfi

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.