کد خبر : 21709
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰:۵۲

هواپیمای اوکراینی؛ انتقاد از ‘دروغ‌گویی’ دولت:‌ ‘از صدر تا ذیل دولت از همان ابتدا می‌دانستند’

از صبح امروز دوشنبه ۱۴ بهمن، شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی دوباره سوالات بی‌جواب خود را درباره شلیک موشک به هواپیما مسافربری اوکراین مطرح کردند و از سران حکومت و مسئولان هوایی ایران به دلیل “دروغ‌گویی” به شدت انتقاد کردند. ‌

هواپیمای اوکراینی؛ انتقاد از ‘دروغ‌گویی’ دولت:‌ ‘از صدر تا ذیل دولت از همان ابتدا می‌دانستند’

دلیل اینکه دوباره صحبت از هواپیمای پرواز ۷۵۲ اوکراین در شبکه‌های اجتماعی داغ شده، این است که خبرگزاری اطلاعات و اخبار مستقل اوکراین، یونیان، فایل صوتی مکالمات برج مراقبت فرودگاه تهران با خلبان یک پرواز هوایی “آسمان” را در همان صبح چهارشنبه ۱۸ دی ماه که هواپیمای اوکراین سقوط کرد، منتشر کرده است.

از این مکالمه مشخص می‌شود که خلبان شرکت هواپیمایی”آسمان” که در محل درحال پرواز بوده به برج مراقبت خبر می‌دهد که نوری شبیه موشک در آسمان و بعد انفجارش را دیده است. سپس برج مراقبت تلاش می‌کند با هواپیمای اوکراینی تماس بگیرد اما موفق نمی‌شود.

بیشتر کاربرانی که درباره این فایل صوتی اظهار نظر کرده‌اند این نکات را مطرح کرده‌اند:

۱- اگر برج مراقبت از همان ابتدا از اصابت موشک به هواپیمایی اوکراین مطلع بوده، پس همه مسئولان از همان ابتدا درباره علت سقوط هواپیما مطلع بودند و دروغ می‌گفتند. آن دسته از مسئولانی که که بعد از فاش شدن دلیل سقوط می‌گفتند خبر نداشتند و سپاه به آنها نگفته بود، هم دروغ گفته‌اند، کاربران مشخصا به حسن روحانی، رئیس جمهوری و وزارت راه ایران اشاره می‌کنند. ‌چون سخنگوی وزارت راه ایران، در همان روز سقوط، شایعه اصابت موشک را با قاطعیت رد کرد و گفت اگر این طور بود “هواپیما در آسمان منفجر می‌شد.” ساعاتی بعد خود وزیر هم “تروریستی بودن (حادثه)، انفجار یا تیراندازی به هواپیما” را نادرست خواند و گفت دلیل سقوط نقص فنی است.

حالا کاربرانی از جمله بهنام می‌گویند “خود دولتی‌ها هم سردمدار دروغ‌گویی به مردم در این ماجرا بودند.”

@beehnam

و یا کاربری دیگر به نام “بن” که گفته “…دولت از همان اول مطلع بوده و دروغ می‌گویند که بعدا فهمیدند!”

Ben

تنها این منتقدان حکومت ایران نیستند که از دولت در این رابطه انتقاد کرده‌اند. طرفداران حکومت هم از این فرصت استفاده کردند تا دولت روحانی را زیر سوال ببرند چون دولت گفته بود که سپاه پاسداران به آنها درباره اصابت موشک سپاه به هواپیمای اوکراینی اطلاع نداده بود.

اظهار نظر کاربری به نام احمدزاده نمونه‌ای از این نوع موضع‌گیری است که معتقد است دولت “سه روز در حالی که از ماجرا خبر داشت به مردم دروغ گفت تا التهاب به نهایت برسد”

احمد احمد زاده

و یا این کاربر:

Ehsan Hosseinzadeh

۲- نکته بعدی که در اظهار نظرهای شمار زیادی از کاربران به چشم می‌خورد انتقاد از سازمان هوایی کشور و مشخصا حسن رضایی‌فر، مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی کشور است که از روز اول درباره دلیل سقوط هواپیمایی اوکراین پنهان‌کاری می‌کرد و بارها احتمال اصابت موشک به این هواپیما را رد کرد.

کاربران زیادی به این موضوع اشاره کردند از جمله کاربری به نام ام‌اس که گفته “پس سازمان هوایی کشور همون ساعت اولیه می‌دونست چه اتفاقی افتاده اما تا سه روز انکار می‌کرده.”

M:S

و یا مریم مقدم که گفته: “…. جالبه به اظهارنظرهای سازمان هواپیمایی کشوری در اون روزها دوباره نگاه کرد.”

Maryam Moqaddam

و این کاربر که عکسی از حسن رضایی‌فر، مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی گذاشته و نوشته: “ایشون همون کسیه که بعد سرنگونی هواپیمای اوکراینی، اومد تلویزیون و گفت “اصابت موشک اصلا صحت ندارد.”

Vox

در همین خصوص روزبه بولهری با اشاره به صحبت‌های آقای رضایی‌فر پرسیده است: “۱-باز هم سند دارند که پنهانش کرده اند. ۲-این تهدید، عواقب حقوقی ندارد؟”

Roozbeh Bolhari

۳- بعضی از کاربران هم انتقاد کرده‌اند که چرا ایران جعبه سیاه را به اوکراین و کانادا تحویل نمی‌دهد که با امکانات فنی قادر به خواندن داده‌های این جعبه هستند. در هفته‌های گذشته با وجود درخواست‌های مکرر اوکراین و کانادا، ایران از تحویل جعبه سیاه هواپیما ساقط شده به این کشورها، خودداری کرده است:

mohammad

۴- خیلی از کاربران سوالات زیادی مطرح کرده‌اند درباره اینکه آیا این اتفاق عمدی بوده یا خطای انسانی؟ چه کسی مرتکب خطا شد؟ چرا این خطا صورت گرفت؟ چرا هیچ فرمانده و مقام عالی‌رتبه نظامی استعفا نداد؟ چرا فرمانده کل قوا که رهبر ایران است مسئولیتی به عهده نگرفت؟ چه پرونده‌ای در این باره تشکیل شده است؟ چند نفر دستگیر شده‌‌اند؟ چه کسی محاکمه خواهد شد؟ چرا در آن شرایط حساسی که در بستر آن این اتفاق رخ داد، به هواپیماهای مسافربری اجازه پرواز در آن منطقه را دادند؟ چرا برج مراقبت بعد از اینکه فهمید موشک در هوا منفجر شده دستور فرود فوری را به هواپیمای آسمان نداد؟

ژانت
20hassan younesi
امی‌ر

منبع:BBCفارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.