کد خبر : 21389
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰

قاسم سلیمانی بازوی سیاسی و نظامی دخالت‌های ایران در خاورمیانه بود

قاسم سلیمانی، فرماندۀ سپاه قدس، در بامداد جمعه ١٣ دی ماه در حملۀ بالگردهای آمریکائی به خودروی حامل وی در جادۀ فرودگاه بغداد کشته شد. در این حمله ٩ تن دیگر و از جمله جمال‌جعفر محمدعلی آل‌ابراهیم ملقب به ابو مهدی المهندس، معاون حشد الشعبی، نیز به قتل رسید.

قاسم سلیمانی بازوی سیاسی و نظامی دخالت‌های ایران در خاورمیانه بود

 قاسم سلیمانی که هنگام وقوع انقلاب اسلامی در ایران ٢٢ سال داشت، سراسر عمر خود را در سپاه پاسداران گذراند و در بیش از دو دهۀ اخیر فرماندهی سپاه قدس را بر عهده داشت.

قاسم سلیمانی که پس از مرگ به درجۀ سپهبدی ارتقاء یافت، بدون تردید شهره ‌ترین نظامیِ جمهوری اسلامی ایران در جهان بود. این شهرت بیش از همه از آن رو فراهم آمده بود که وی از ٢٢ سال پیش به اینسو بازوی برون مرزی سپاه پاسداران را فرماندهی می‌کرد و به گفتۀ همۀ کسانی که با مناسبات بین‌المللی در خاورمیانه آشنائی دارند، هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این منطقه را در دست داشت. این ماموریت از آن رو به وی واگذار شده بود که تهران به کشورهای مسلمان همسایه به چشم میدانی برای «صدور انقلاب» می‌نگریست و این وظیفه به سپاه قدس واگذار شده بود.

قاسم سلیمانی، برخلاف دیگر سرداران سپاهی ایران، کم گفتار بود و پیش از درگیری نیروهای این کشور در جنگ داخلیِ سوریه، چهره‌ای شناخته شده به حساب نمی‌آمد. از هنگامی که ایران شرکت خود در نبردهای جاری در عراق و سوریه را به نام و نیز برای مبارزه با داعش به نمایش گذاشت، قاسم سلیمانی چهرۀ نمادین این حضور شد و تصاویر وی در میدان جنگ در رسانه‌های ایران انتشار یافت.  

قاسم سلیمانی که هنگام مرگ مو و ریشی سفید داشت، در ٢٠ اسفند ١٣٣۵ در قنات مَلِک، روستائی از شهرستان رابر در استان کرمان زاده شده و از نوجوانی به کار بنائی پرداخته بود. او در سال‌های پیش از انقلاب بصورت پیمانکار برای سازمان آب کرمان کار می‌کرد و پس از آن در همان شهر به سپاه پاسداران پیوست و نخست در سرکوب شورش کُردها و سپس با آغاز جنگ میان ایران و عراق، همانند همۀ دیگر سپاهیان به جبهه اعزام شد و همان جا اندک اندک به فرماندهی لشکر ثارالله رسید و در پایان جنگ همراه با همان لشکر به کرمان بازگشت. او در این مقام از جمله به مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر در مرزهای شرقی ایران فراخوانده شده و تا انتصاب به فرماندهی سپاه قدس در همین مقام ماند. او پس از احمد وحیدی دومین فرماندۀ سپاه قدس شد.

قاسم سلیمانی از آن پس هدایت عملیات چهارگانۀ این سپاه را در اختیار داشت. این وظایف کسب اطلاعات نظامی در کشورهای همسایه، حمایت از گروه‌ها و جنبش‌های اسلامی برون مرزی نزدیک به جمهوری اسلامی با نام «نهضت‌های آزادی بخش»، ایجاد، آموزش و بکارگرفتن گروهای شبه نظامی در کشورهای مختلف منطقه و بالاخره مشارکت در مبارزه و از میان بردن مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور بود.

آغاز جنگ داخلی در عراق و سپس سوریه، میدان گسترده‌ای در برابر جمهوری اسلامی ایران و بازوی نظامی برون مرزی آن، سپاه قدس، گشود و قاسم سلیمانی در مقام فرماندۀ این سپاه بازیگر اصلی سیاست‌های تهران در منطقه شد و نفوذ وی در عراق تا آنجا پیش رفت که موفق الربیعی، وزیر پیشین امنیت ملی عراق در گفتگوئی با الشرق الأوسط، او را «قدرتمند ترین مردِ عراق» دانست.

قاسم سلیمانی، چنانکه گفته شده است، خود در پیامی به ژنرال آمریکائی دیوید پترائوس که در سال‌های ٢٠١١ و ٢٠١٢ ریاست سیا را بر عهده داشت، تاکید کرده بود که سیاست‌های ایران در عراق، لبنان، غزه و افغانستان را او تعیین می‌کند و سفیران تهران در بغداد نفرات نیروی قدس هستند. او در یکی ازنشست‌های «کنفرانس جوانان وبیداری اسلامی» گفت «ایران در جنوب لبنان و عراق نیز حضور دارد». سخنانی که با بیانیۀ شماری از نمایندگان پارلمان عراق روبرو شد و آنان قاسم سلیمانی را «دچار توهم» خواندند.

سفر بشار اسد به تهران و دیدار او با علی خامنه‌ای در اسفند سال گذشته که بدون اطلاع دولت ایران و وزیر أمور خارجۀ آن انجام گرفت و به اعلام آشکار ناخرسندی و تقاضای کناره گیری محمد جواد ظریف منجر شد، از حوزۀ اختیارات قاسم سلیمانی پرده برداشت.

قاسم سلیمانی اما در شکل دادن به نیروهای شبه نظامی شیعی وابسته به ایران در عراق که اینک در ائتلاف حشد الشعبی در این کشور گردآمده‌اند و نیز در ایجاد لشکر فاطمیون مرکب از شیعیان افغان و لشکر زینبیون متشکل از شیعیان پاکستانی و پناهندگان افغانی در این کشور که هر دو در حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه بکار گرفته شده اند، نقش اساسی داشته است.

منبع:rfiفارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.